Gozo Ġgantija, Malta Hypogeum i Tarxien


Popłynęliśmy na Gozo zobaczyć Ġgantiję a na Malcie – Hypogeum, Tarxien i Muzeum archeologiczne.

Na Gozo dostaliśmy się promem przez Gozo Channel. Ġgantija to dwie megalityczne świątynie, zaliczane do najstarszych wolno stojących budowli na świecie.

Jeszcze większe wrażenie robi Hypogeum Ħal-Saflieni, ukryte pod ziemią w miejscu kamienicy. Jest to najbardziej tajemnicza budowla, która kryje wiele tajemnic, cała przetrwała do dziś w prawie nienaruszonym stanie, włącznie z malowidłami wykonanymi ochrą. Wejście jest ściśle limitowane i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. W grupie 10 osób i przewodnika zaopatrzeni w przewodnik audio schodzimy do kilku kondygnacyjnych podziemi. Nie wolno robić zdjęć. Jest fascynująco, niesamowicie i tajemniczo. W Hypogeum znaleziono najbardziej znana figurkę Śpiącą Damę (Kapłankę).


Tarxien znajduje się niedaleko Hypogeum i jest bardzo podobne do Ġgantiji.

Jak zaznaczono na prezentacji w Hypogeum – nie wiadomo kto wybudował te budowle w jakim celu (podobnie jak tajemnicze „tory”), skąd przybyli budowniczowie i dokąd się udali. Kiedy na wyspę dotarli ludzie w epoce brązu zastali tylko gigantyczne budowle. Podoba mi się, że na Malcie mówią otwarcie – nie wiemy, a nie snują akademickie domysły.