Bieganie Zero Waste

Plogging!!! Bieganie w walce o czysty świat – przegląd inicjatyw które towarzyszą biegom, na które się wybieramy.

Kambodża, nie ma chodnika, asfaltu, ale kubły na śmieci są!

Tak, ten uroczy „garnek” to zrobiony z opon kubeł (z pokrywką!) na śmieci. Wkrótce, ponownie odwiedzimy naszą ulubioną Tajlandię. Informacje dotyczące biegu, w którym weźmiemy udział mnie zszokowały, chyba jeszcze nikt nie odważył się na taką inicjatywę w trakcie zawodów!
Fot. Samui Festival Marathon & Trail

W trakcie zawodów osoby, które dokonały dodatkowej rejestracji na wydarzenie otrzymają worek do zbierania śmieci i rękawiczki. Na mecie oddają worek w specjalnie przygotowanym puncie a w zamian dostają gadżety biegowe!
W Polsce to nie przejdzie, ale czekam na pierwszego odważnego organizatora zawodów biegowych, który podejmie rękawicę. U nas jest ściganie, liczy się czas a nie pełny worek!
I jeszcze kilka przykładów:
♻️ Remember that the Patagonian International Marathon is an event free of disposable cups!
Don’t forget to bring your own bottle or source of hydration, since you won’t find any cups at the Aid Stations along the route!
Fot. Patagonian International Marathon

Strona French Riviera Marathon Nice-Cannes zawiera specjalną zakładkę eco-marathon, gdzie można znaleźć informacje na temat polityki Zero Waste podczas maratonu.
Since 2013, the French Riviera Marathon Nice-Cannes has obtained the label Agenda 21 „Développement durable, le sport s’engage”.
French Riviera Marathon Nice-Cannes
W zasadzie, za granicą to norma, że każdy szanujący się organizator większego (albo i nie) wydarzenia biegowego informuje o działaniach pro środowiskowych.
I na marginesie dodam, że od 1 czerwca 2019 rząd Tanzanii zakazał turystom wwożenia foliówek do kraju.

Tanzania już w 2017 roku rozpoczęła wojnę z jednorazowym plastikiem, zakazując produkcji i dystrybucji foliówek na terenie całego państwa.