Полумаратон Karkonosze

Трчаме патеки на џин Планини, Karkonosze или полумаратон.
Фото. Marcin Gidaszewski


Планот од јули секогаш изгледа исто – се кандидира на полумаратонот во планините. Jizera минатата година обесхрабрени ме refurbished патеки и безнадежна повторно се појави, па оттука и одлуката може да биде само еден – Таму не работи, а сепак тоа не беше даден на нас да се натпреварува во маратон Karkonoskie, Оваа брзо ја донесе одлуката.
Szklarska Poreba не ми се допаѓа како село, толпи туристи и недостиг на климата и на овој трајни проблем на паркинг. Моето незадоволство продлабочи фактот, дека загубата на трката се одржа во попладневните часови, Ова не е само проблем со паркирањето на и се надевам дека со пристап, и што е толку комплицирано и непријателски поради патот поправки на Bolkow.
Отидовме загрижени, пристапот е во границите на нормалата и немаше проблеми на патот. На самото место како што се очекуваше – нашите омилени паркинг беше зафатен, но успеавме да се паркираат во близина - по еден разговор со "шефот" и плаќање 20 Зл. Не е толку лошо.
прошетка заминаа (1,8 километри) канцеларија конкуренција, односно на дното лифт станица да Szrenica SudetyLift. Тоа беше силен и преполн. Рапав глас спикерот најави wbiegających угоени во финишот на ultramaratonu. Добивме стартер пакети, разменија искуства со пријателите и опрема чекаше на целната линија за ultras. пријатели на напонот wypatrywaliśmy, трчаше уморни, но во граница! честитки, Јас не би се осмелил – 58 км е премногу!

Времето поминато брзо и по “тенок” загревање, топлина предизвикана, ние во собата на почетокот. И шарени толпата – како што рече спикерот пресели во планините. Откако силна akcentempod нагоре и така во текот на следните 7 километри.
Trasa: Lolobrigida спуст -Schronisko Самитот во Łabskim - снег Котли -Mokra Pass - црвена патека во правец на Szrenica - Сала Szrenicka - патниот сообраќај - (враќање)- Сала Szrenicka - Влажни Влажни-pass патот -Schronisko Самитот во Łabskim - спуст Lolobrygida - Долна лифт станица на Szrenica.
Фото. Marcin Gidaszewski

Тоа не беше лесно качување и ме уништени, но веројатно само мене…
Фото. Marcin Gidaszewski

Каде бегалецот мора да искачување и, па знаев, nawrotce после тоа ќе биде голем рид. Со надеж дека во неговиот глас, го прашав дали донесувањето тркач е последниот рид – одговорите – грешка и. Тоа не беше!
На патот назад беа рок, дрвени платформи, а потоа веќе познат 7 km w dół do mety. Јас се продаваат надвор, а јас бев Mijana и во основа формирана групата, поминувавме низ неколку пати на шеги пат размена. Gdzieś na 3 километри пред финишот покрај мене уште еднаш и да плаче на момчето: który to już raz?
јас одговорив, дека во последните, бидејќи јас не се фати до финишот. И така тоа беше. Истрчав до целната среќни, тоа беше крајот, а кои се вклопуваат во 2.30, byłam 30 kobietą. Na mecie medal, woda, лубеници и базенот од кој заскитан. Слушнав честитки и благодарност за “заеднички разбира” Бев многу задоволен. Јадев вкусни домати со ориз и погледна за Maciek. тој истрча, беше разочаран, dziwne – бидејќи тој беше смешка цело време на патот!
Фото. Marcin Gidaszewski

Ogarnęliśmy брзо и poczłapaliśmy паркинг. Нашата авантура со планините во јули заврши.
Тоа беше biegowo, конкретно и климата. Тркачи не се наруши секој пат, “kijkarze” како и обично, и ме изнервирани еден два пати “избоден” но сепак имаше и. Организацијата беше беспрекорна и 3 укажува на доволно хранливи материи на пат. Имавме своја кожа и гелови, па ние не го користат нутритивни аспекти (Видов барови, banany, Кока-Кола, wodę) само вода за наводнување.

Тешко покачување но потрага, Karkonosze препорачуваме полумаратон и за храбрите ултра маратон, или 57,5 километри.

21К: 02:27:53 (8 K40) во 02:41:35