Полноќно сонце маратон

Испратена во Арктикот и на земјата на сонцето полноќ. Норвешка, фјордови и се разбира имаше за време на поларните ден.

Ја знаев и, дека овие 42 се користи за да ми биде, позитивни повратни информации само ме поздравуваа на плановите за реорганизација.

Рок започнува во 20.30 но вие не мора да се грижите за сонце, Тоа едноставно Тромсо во овој момент не постои. Цело време тоа е светлина е подеднакво за 2 во текот на ноќта ќе може да ги задоволи локалните жители обоени куќи, одење, галебите борбите во текот на плен и гласно крикнала, преполнување со живот.
Фото. Золтан Сите

Јас секогаш се каже, дека дербито одигра во попладневните и вечерните часови се многу потешки. Вие мора да почека на целиот ден да се започне, да се биде внимателен она што го јаде, и над сите мисли, дури и сето тоа пред вас, а не да се релаксира, по трката. Во овој случај, времето не беше доминантен критериум. Поларните ден ефикасно нарушен деноноќниот ритам, и цело време имав впечаток, тоа е 15 време (па на крајот, поради облаци).

очекувањата досадата, исто така успеа да ја надмине, најлошото беше времето, а она што ги носи со себе - дожд.
Никогаш порано толку далеку, па на крајот ние не ја напушти хотелот на курсот, само половина час пред почетокот, но никогаш не сме имале толку конаци во близина на целната линија, и да почнат да добиваат пакети. Ние се стрча малку повеќе 500 метри, така што колку што е можно да се навлажни. Ненамерно проверува дали фолија НРЦ, кои секогаш ги носи со себе ранец. Во текот на последните лудости што го користи и јас не можам да се додаде недостатокот на. Бевме "цели", студено и влажно. Стигнавме на Градското собрание, каде тркачи рашетавме, нивниот начин премногу ладни и влажни finiszerzy 10K, беше gwarnie, преполн и заостанато. 15 Тој почна минути пред официјалниот загревање и одевме надвор од зградата да се аклиматизирам.
Фото. Золтан Сите

На температурата лебдеа во 8 степени Целзиусови и за наша среќа дождот престана. И да почне одбројувањето. Zakrętasami првите километри трчаше низ центарот на градот, potem wbiegaliśmy na most i dalej koło Kościóła Tromsdalen około 20 км на копното страна на Тромсо. Радоста предизвикани од недостатокот на дожд не трае долго, во 4 км почна да ситен дожд, дожд и се прелива поминува сите можни комбинации до крајот на трката. Дефинитивно расипан приемот ќе се кандидира. Ставовите се трае од облаци, Имаше Досада и ладна. Додека времето не беше изненадување, бидејќи таквите прогнози и веќе беа т.н. виша сила остана целата организација рок, пат заштита ние сме многу изненадени и разочарани. И само што целата култура поврзани со маратонот беше многу убаво и интересно подготвени, тркач може да се чувствуваат "разгалени" е иста брзина (pomijam aspekt 30-tej rocznicy) – не само… Можеби тука зборува чудна перцепција на светот во Норвежаните, Не знам, ja byłam rozczarowana.
Фото. Золтан Сите

Најголем недостаток е иронично пат, и трасата повторно. Всушност го имаше две делници од 10 километри, се врати на истиот пат – łącznie 20 километри. Потенцијалот на градот целосно не се користат. Трасата повеќе водеше тротоари и велосипедски патеки, тука и таму тесни и непријатно. Фрагменти од јавните патишта под лабава движење. Како што споменав, Тоа значи дека на градот не спие, и помеѓу 22 на 24 време беше зафатен. И не постои ништо попријатен од една минлива до вас со брзина на голем резервоар или камион, што не ќе сака да го стави културно, Штета што времето водата од под тркалата. Ова ја прави слаби и заштита на критичните делови од патот непостоечки, ечеше автомобили на патот трчање, негативен дури и автобусите се стрча и се наметнува од тркачите. Бев во шок, и тука јас се поклонам пред Вроцлав ноќ полумаратон на (to porównanie nasunęło mi się tak naturalnie, choć nadal nie lubię tego biegu).

површина квалитет, исто така, остава многу да се извојува, рутина со вода и дупки во патишта, лабава чакал. На крајот на истиот пат некогашна половина, каде синор веќе беше голема акумулација. Не знаев дали да сочувствуваат повеќе најсовремена половини, кој мораше да ни стигне со маратонци 25 километри во нозете или ни. Таму не е подигање, само да ги информира – бидејќи тоа е стандардна пракса во масовните трки.
Тоа не е рамна на сите, искачување, бегство и така цело време, нагоре и надолу, планински.
На пат беше многу фанови, całe rodziny z dziećmi, oczywiście najwięcej w pobliżu startu/mety. Јас му се восхитувам и ви благодарам, ноќ (ekh) такви временски услови! Се обидовме да ги храбри деца заковаме петок.
Поени од водата беа на 5 километри, był też izotonik, количина е доволна. Волонтерите се служат чаши, кој беше убав гест. Покрај тоа, банана парчиња беа и ја искористи предноста од нив на последните две точки.
Фото. Золтан Сите

Во финишот имаше мешавина на прием топлинска фолија, замрзнати, подадените раце беше повеќе од коса се дава на волонтери. Следна на плоштадот, шатори дистрибуирани топол пијалок, wodę, изотоничен, безалкохолно пиво, парчиња на банани и боровинки кутии.
Ние зграпчи филмот и тресење како желе, лаење заби doczłapaliśmy хотел.
Време - Мислам дека добро, byłam 10 во својата возрасна категорија. Половина од растојанието ние трчаше навистина добро време. традиционално, 30 км немав ѕидови, ale ostatnie 10 км налетав беше многу полошо. Тоа беше само на искачувањето 4 километри пред финишот ме погоди, повторно 40 предизвикани км, тие не планираат да се врати во Тромсо. За толку кратко растојание ние загубивме многу.

Jestem zadowolona, Сметам дека успешно маратон, Сепак, во нашата мала ранг не е висока - опкружува задниот заедно со Јамајка, Норвешка и срамно да се очекува нешто подобро. Можеби и ние се очекува премногу, бидејќи годишнината, затоа што сите такви ентузијасти ... сигурно се многу на добивањето на дожд, пат не може да биде толку лошо ако сонцето светеше, skupiałabym може така што ова, она што на хоризонтот, а не под нозете.
Полноќно сонце маратон polecam, затоа што тоа е интересно искуство, но изборот треба да бидат свесни за – критичен, со оглед на трошоците. Тоа е достоен за тоа за погледите, луѓето и атмосфера, дополнителни атракции, целата ореол. Може да се види огромна посветеност на жителите и локалните групи за трчање.

И на крајот, аеродром – około 3 километри, шетавме во бегство пат. на улица, рамената и тротоар беше полн со чаши тука и таму (хартија за изо, пластични вода), гелови и други ѓубре, на многу места (sic!) “заедно” ѓубре. ох груб, не е убаво.

42К: 03:52:56 во 03:52:56 (K40 10)