маратон пламен

Бев многу возбудена и горда, Ние сме биле избрани за реализирање на полски знаме за време на парадата. Настанот беше организиран по повод посебни 30 годишнината од играње маратон.


Настанот беше подготвен според сценариото, која претпоставува дека огнот зграда, а потоа поминува низ центарот на градот и минува факелот. Галерија на знамиња со тркачи учество во маратонот, презентирање на државата, Тој придава катедралата Арктикот – Tromsdalen црква да ја придружува “оган” за да го поставите на факелот на плоштадот во центарот на Тромсо.

Повеќе од 60 луѓе, весело друштво и неговите пријатели од Северна Тркачи и самопрогласената предводник во Сингапур. Имаше многу смеа и конфузија и покрај, дека во однапред од страна на e-mail добивме детални инструкции, програма настан и совети.


На место за собирање добија маици специјално подготвени за таа прилика и пробуваше моментот на осветлување на факелот, Тогаш ние се земени со автобус во катедралата на Арктикот, каде знамињата беа дистрибуирани и чекаа пристигнувањето на факелот.

Како тркачи поминале себе олимпискиот факел, Ние се стрча до центарот со знамиња, каде што отпуштените факелот и скијање одмор крос-кантри во Тромсо официјално започна.
Фото. Truls Tiller

Фото. Truls Tiller

Концерт на плоштадот ја искористи оваа можност и се возевме со тестенини партија. Убав гест од страна на организаторите на шатор беше еден од спонзорите, каде што може да се помогне на пијалоци, bułkami i sokami.
Фото. Truls Tiller

Како тестери тестенини партија, како што, тоа е во вредност од цената. Еве една мала дигресија на цените. Да го потврди во Норвешка не е евтин. За нас тоа беше значително поскапи отколку во Израел (каде што тоа е скапо). Посетете го продавница и предлог-законот може да направи една срцебиење. Тестенини партија не беше евтин, но гледајќи на цените во рестораните, пабови оваа цена беше многу "зделка". Единствениот недостаток е тоа што на тестенини партија, дека додека седевме во собата и чекаше да се најде на храната, што не треба да одат во трпезаријата. Можеби тоа наменети тренингот пред трката? Храната се служи вклучена: тестенини служи ладно, топлина, кине, морска храна.

ракчиња, ракови и познатиот норвешки лосос, yum! Се разбира, тестенини партија е главно можност да се запознаат и тркачи од целиот свет и да го слушнете на историјата на крос-кантри. Седнавме со млади швајцарски, за што требаше да биде првиот маратон и искусни Англичанец trailowcem. Трка приказни се стави крај на крајот на настанот.