Dziambo долар

погрешно се претпоставува, Копното Танзанија, кои ќе бидат посиромашни од островот Занзибар. Тоа беше точно обратно. посиромашните градот, село, infrastruktura, луѓе, и се чинеше, тоа не може да биде полошо.

И сето тоа е погребан во дланка градини, ѕидови центри по должината на плажите за белците.


Друго изненадување беше температура, многу повисока отколку на копно, дена по 30 еден ден на пеколот 40 – некои. очајно, пладне, по доаѓањето на Michamvi отидовме на плажа, жеден за вода. Да го издржат нашите очи, lokalsi дури и тие одат во многу темни очила за сонце. Бел песок рефлектира сончевите зраци како снег, Вие не може да се погледне.


Песок како брашно, ова водотеците, откривање богатства дното не значи дека тоа е погоден за одење. Сем е топла вода, имаа впечаток дека е потопен во вода се варат кафе или чај, наместо за покренување првиот ладење е уште полошо. По првиот ден ние проверат својот пристап, бевме во пеколот, изгорени / изгорени искапен во маици.

Одење на плажа не беше можно, и кога на пристигнување ние се прашував каде што сите луѓе се, следниот ден јас смирено применуваат ритамот zanzibarski. 6 reveille, 7 на плажа 10 и потоа избега под палми во нашиот центар и пребројување на гласовите гуштери, вечера, и на крајот на 16 Повторно се движи водата и да ги задоволи другите луѓе. Таа не беше до сонцето беше во температурата на водата е прифатливо.

Од почетокот воспоставивме, дека ние ги користиме на локалниот транспорт далеку. Се врати во градот Занзибар Michamvi.
Тоа е најекстремен искуство во животот. Се започна невино, се преселивме од 400 m со точност од зградите каде автобуси се движат (даде даде). Според информациите кои ги имаат стекнато моравме да одиме да Paje а потоа се "фати" до Dale City. Бевме среќни, “pucowany” на возачот, возилото е оставајќи го зад себе 5 минути или zanzibarskie 30 мојата. Ние го доби првиот, избравме најзгодно место за нас и ранци и се упатија кон средба со екстремни.

Првата епизода, што е само 21 км претепан во удобност, надвор од, атмосферата е задебелена и се качија следните Патниците. Стигнавме Paje, Се симнавме и отиде на обиколницата - договорни станица. "Нашата" автобус, исто така отиде таму, кога ќе дојде и ги прашавме – или автобуси заминеме од тука, usłyszeliśmy, дека само побегнало со нашето убедување. И така, се покажа, во туристичката бес што дури и не мислев на и ги прашавме, или можеби автобус оди “Stown Twon”. Тешко е да, Ние се чека за уште. По неколку минути се повлече, сите Loaded, многу помалку наликува на автобус патнички комбиња и повеќе. Paka, две табли, наводно се наоѓа 12 луѓе. Тоа веќе беше многу повеќе. Го најдов, дека нема место, сепак, и да им простиме “Plugger” Тој ги зеде нашите ранци на покривот и елоквентен гест поканети гајба. Kucnęliśmy транзиција, Plugger pokrzyczał, Една баба беше принуден да го напушти возилото, луѓе на клупите уште гмечи и тие ни направи место, и двете најмладиот девојки отиде да седат на подот. Бев малку глупо, но јас седна и почна.

Преоптоварен и ние се тркаа времето, бидејќи нашата Plugger држи гајба и виси на автомобилот го видел на друго лице од страна на кои сакаат да одат во градот што го даде таа застана и зеде уште патници. Секој пат кога мислев, дека тоа не е можно, со оглед на место не беше, Никој не излезе, а ние се повеќе се компресирани, доби еден дечко со мало дете во рацете, kobieta, две мали девојчиња (поставена на подот), дечко и бевме повеќе од 20 луѓе и конечно доби жена на благородна форми. удри сите, Тој гази девојки, но тоа не беше најлошото. Заедно со торбите биле однесени во покривот на јаглен, сено и две огромни купови на дрво. Сето ова беше повисок од автобусот и почнав да се вистински страв, дека покривот ќе пропадне и сите нас победат. Конечно стигнавме во предградијата, луѓето почнаа да се симне, можете да почнете да дишам. Конечно, излеговме и чекавме само 6 километри марш до хотел.

Ние го направи задолжително одиме сите атракции Stwone град, односно упориште, порта, колонијални куќи, детството Farrokh'a Bulsara. насекаде регрутирани, даде долар, да ми помогне, даде заработи. Белата беше многу атмосфера, но непријатни. Zaszyliśmy во помалку туристички области, nagabywacze тие прости и ние гледавме во ритамот на живот, тогаш решивме да пијат пиво во паб. Бев атракција, lokalsi внимателно гледаа како пие пиво од шише, осомничениот, Тие се обложувам дека и тие го прават кога ќе се намали под маса. Јас нека публиката и застана на своја и оди се вративме во хотел.

Занзибар не е рај, оваа сиромашна, топла како пекол остров. По она што го видов јас не би дошле на турнеја на совеста, се кријат зад ѕидот на плажа, да уживате во ладна пијат и да чекаат за сонцето да се искапат во океанот. Повеќе, моден хотели кои се во рацете на кинески, и таму е капиталните текови и Занзибар беше како лош, Да.

Но, ако некој сака да види колку луѓе може да се вклопат во далечината, Додека го нападнале пилешко во ѓубре, колку ќе смрдеа по прошетка, слеп од светлината и наместо да се бања во чај океанот пијалак му служам адреси. Најмалку парите ќе одат на Zanzibarczyków и ќе вкусат пеколот.