Ова е Африка

Летавме полн со оптимизам, ние не очекуваме она што беше чекање на самото место. Со авион се приближува за слетување во Дар ес Салам видовме морето на зелени, палми и конечно дел од градот со сеприсутниот брановидни железо.


Тогаш тоа беше само полошо. По напуштањето на терминал ние хит топлотниот бран на невиден сила, никаде на друго место тоа е толку сув, топла и итно. Wiedzieliśmy, дека планираното 11 километри марш до хотелот во топлината на ранци ќе биде невозможно. 35 САД-долари за такси за нас беше "туристи" премногу. Лос ни се насмевна и тинејџер, motorku возачот трицикл само разнесе патнички на аеродромот, ги прашавме хотел да одат и за колку. Stargowałam dolara, согласност со важечките традиција и 15 се пресели долари. Ја знаев и, тоа е добра цена и сакав, така заработил момче, зошто да не се направи повеќе пари поразени.

Ние погледна фасцинирани од страна на новата држава. Видовме – на друг начин, странец, диво. Тоа е преполнување со животот на улиците, жените во шарени фустани фантастично транспортираат на пакети на главата, kanistry, banany. Пред моите очи Јас патувам во живо на видео. Tłok, стопери, тезги, повеќе куќа со брановидни железо, зуи. И одеднаш тој виде момчето, Ние ги следиме патот на телефонот на хотел. Учтиво замолени да ја напуштат вашиот телефон, затоа што може да се скрши. Но, како што мислев - од возило во движење? магија беше скршен.

Стопери беа огромни lawirowaliśmy, Ние распродадени, wpychaliśmy и знаев, со нашите "motorek", тоа беше на најдобар можен избор. Ние се повлече во сиромашните квартови, згора на тоа на целиот град, згради изгледаше како по непријателствата, pomyślałam, што не беше во ред земји, Сепак, тоа не е Сомалија. урнатините, hovel, rynsztok, ѓубре и земјата патишта толку полни со дупки, која во основа е иста дупка во дупка. Стигнавме, околина многу просек. Збунет што одеше во рецепцијата, сè беше подготвено, вклучувајќи билети за автобус да Moshi. Рецепционер беше убаво и корисно, Груб сопственик и само се продлабочи нашата "психоза" странски место. Во прилог на вратата на собата тој ја спушти плакета со исклучително пријателски содржина. Не оставајте ништо од вредност во вашата соба, умот свој пасош, Тоа е најважниот страница на визниот, Не носете накит на улица, телефон, камера и што е најважно - како напад не е оружје, им даде на сите живот е важна. И такви плочи завиткан во фолија или хартија со слична содржина видовме / добивме секаде, каде што бевме сместени. Ова е Африка.

Bezpieczeństwo. Разликата помеѓу атмосферата беше евидентно во Јамајка. Таму, на секој чекор ни беше кажано, не плашете, Вие сте важни за нас, ние се заштити туристи, бидејќи благодарение на заработувате. Тука во Танзанија дека белците беа цел. Najzabawniejsze, lokalsi што отиде со телефони. Мојата “ние го прослави бело” од далечина, така што не го направи во градовите на слики, Ние не застанаа на вашиот телефон или камера со ранец.

Се чувствував безбедно само на сафари и плажите на Занзибар, при што окото може да се види таму немаше никој. Можеби имавме премногу страв, но тоа не помогна смирувачки слики пр. z Moshi, каде што видовме училишта, Христијански училишта со висок ѕид и potłuczonymi шишиња на врвот. Нашите конаци во Moshi, исто така, имаше голем ѕид и челик портата. Ние останавме во втората зграда, исто така, ограден ѕид со челична врата, на влезната врата на зградата е пергола, двокрилна врата и чувари ни придружба секогаш од една порта на друг. Во слична Michamwe – висока ограда, затворена врата, дури и на Портата беше забравена на плажа. Како можете да се чувствуваат безбедно… Освен тоа, било кој тип на центри “сите” исто така, беа високи ѕидови, често со бодликава жица или жица под напон. Ова е Африка.
Соба в соба, Африка, за една ноќ. Избравме буџетот место, исто така, било каде во Танзанија немавме клима уред, само вентилаторот.

Ние ја напушти хотел во потрага на еден паб / ресторан. Брз турнеја на областа и ние веќе го знаевме, тоа не е Тајланд, и јадење на улица не ги користиме. Ние бевме единствените бели луѓе на улица. Ние шеташе по олук на главната улица и гледање на локалните жители беа во можност да се надминат главната артерија на градот пеш, стигнавме во продавница, нешто како Supersam, каде што може да се плати со кредитна картичка, тој исто така беше на банкомат. цените на храната – Нееее не се евтини. Ние купи нашата вечера, појадок и ручек на 11 часовна посета. јас брзо, пред мракот се вративме во хотел, бидејќи на улиците не се запали. Таа чекаше изненадување - вратите беа болно, иако Maciek ја затвори и дополнително се проверуваат. За среќа не беше преземено ништо.

Долго време пред зори, гледање слики на градот, кој никогаш не спие, или спиење рамо до рамо каде и кога отидовме на автобуска станица. Патувавме долги автобус со lokalsami, ни се возеле една бела. Ние одлучивме на овој опасен пат за да се одблизу во Африка. Не ни разочараме. Видовме живот, Нема туристичка разгледница. Минавме села, училиште, агава насади, видовме гори савана, село Масаи.

И покрај тоа што живеат во колиба направена од стапчиња и еден куп на крава, дека тие имаат мобилни телефони. Очигледно тие пијат само вода и крв, и ги видов со пиво, или дури и две. Тие живеат во хармонија со природата и нејзините ритми и покрај, кои прошетаа меѓу wildebeest, жирафите зебрите и се на страна секој часовник. Цивилизација достигна дури до Масаи. И во однос на објаснување - познатиот карирани тие носат шамии, наводно, Кенија купување на кози и крави, Тие се произведени во Индија, да 100% волна. Бидејќи ова не е топла, Јас немам идеја. Во секој случај,, сите "видови на" Убавицата и шалови, кои се нудат во Танзанија е "остатоци" за туристи.

ме плени за материјали, и модели се носи од страна на жените во Танзанија. Фустани имаат карактеристични умирам ракави, на онаа од истиот материјал пораби на шамии и шалови во кои децата носат, помладите девојки да носат иста облека како мајка на истата шема. Тоа изгледа убаво. Материјалот е со дебелина, Она што ме изненади повторно, но се суши крути буквално 5 минути. Занзибар жените не се соочуваат на улица без шапка, долги ракави, панталони и облека. Ние исто така, видов целосна occultation, сите во црно - Јас искрено не знам како да се спротивстави на таква температура.

кујна. Имавме една станица за ручек, каде што еден млад Танзанија ни помогна да се купи "национално јадење" кокошка Фриц. Во Танзанија, не постои ништо егзотични и "интересни" да јадат. На улиците владее толку големи како прст помфрит и пилешко, што има вкус пернат дивеч. Месо е посно и темно, Не грам на масти. Се разбира можете да восхитувам на пица, burgerem i шпагети, но веројатно не и кога тоа се случува во Африка. Овошје е ниско – јаболка, круши, манго, портокали изгледа како грд psiury. Лубениците се триаголник, без полудувам, како кокос.

Бананите се мали и клеча, и нивниот вкус е најдобар во светот. Да банани вкус! Се обидовме на печено на скара пченка, кои се продаваат бебе на секој агол. Тоа беше вкусно, сосема поинаков вкус од нашите. Исто така, ние беа третирани со локални специјалитети, сите длабоко пржени во масло форма ала нашите крофни, samosów во средината на Kozin, или мелено месо топки пире од компир. гордост. Ние предаваат на задоволството во повеќе таписерии јадења во рестораните во Занзибар нашата ноќ засолниште.

Ние, исто така, се обиде на различни пива, Во почетокот се чинеше чудно вкус. По конфронтација со нашиот мајчин одлично пиво потцени, занает пиво вкус Танзанија. За време на маратонот ние трчаше на пиварницата Серенгети, Јас првично мислев, тоа е затвор. голем, висок ѕид, челик портата и стражарите со долга пиштол, Maciek ме натера да сфатам, тоа е пиварница. Исто така постои и пиво банана, бројат домови, Сепак, ние не би можеле да ја обидат, затоа што тоа е ретка стока. Kosztowaliśmy банана вино и искрено јас не се препорачува.

вкусови на храна поинаку, се чувствуваат, тоа не е индустриски, одгледување на лента и вештачко производство. Сите вкусови се јасни, други, природен.

Во Moshi можеме да се погледне на животот на градот, Ние бевме во центарот на локалните тезги, каде што се сретна со еден многу “мојот frendów” продавница со нејзината мајка. Бела се уште многу малку. Одевме, поради позицијата на тротоарот (што секако не беше) најдобро се гледа животот. Ние дури и отиде во најголемиот пазар - 6 км во еден правец, го поминавме на патот колонијална вили (Се разбира ѕидови) со своја заштита, кои вееја пријателски писмо (а можеби и тој е тропа челото?). сите возила, луѓе кои се упатија кон плоштадот, кога му се приближи, па далечина 200 m, Минавме фенси. Ние не сме виделе поголем сиромашни, имавме сите документи, пари и телефони со вас и не ни даде 5 минути за да ја преживеат оваа метежот. Со опашката меѓу нозете czmychnęliśmy во побезбедно области.

сиромаштијата. Тоа е насекаде, јасни и шокантни. ТВ е најчест во селото, Мажите број луѓе се собираат во светилиште - каде што најчесто се види на натпреварот. Се разбира, во секој од местата каде што бевме сместени во собата немаше ТВ, но губење на време на ТВ во Африка. Куќи во поголемиот дел не се совпаѓаат дури и нашите најлоши altankom парцели, брановидни правила на состојба (Масаи домување е друго прашање). Животот продолжува надвор од таа работа, жените перат, готвач (цилиндри за гас / јаглен решетки) не само навлезат, одат каде потребата за.

Децата одат на училиште во утринските часови и видов униформи, во текот на ноќта, кога температурата се намалува на 27 како што маршираа во џемпери, нема ужасно студ. Тие играат фудбал на теренот, на проследен нечистотија кат (тревите никаде да се види) божественото. Топката е често се направени од јута кеси поврзани со низа, како и во нашата европска смисла на оваа славна години имаше. Јас исто така, видов тинејџер одење со пријателите на игралиште, кој имаше чевли, и во основа исти единствена, консумира колку, повеќе дупки од горен дел, неопределено боја, но видов оваа мизерија знак лизгалки. Помалите деца со голема радост се тркалаат во предниот дел на челик обрачи (Мислам дека дел од автомобилот) притискање на нив со стап - слики, како Европа пред војната, но не сум сигурен дали јас или II.

И за жал, целата слика од Третиот свет, Надал, сликаат папки туристички агенции: боја Африка, установи и плажа, која е дел од третиот – Летаме во Занзибар.