Килиманџаро премиум лагер маратон

Килиманџаро премиум лагер маратон од почетокот на авантурата трчав три маратони во моите соништа. Африка, сепак, болно проверат моите идеи,

бидејќи како поинаку може да се утврди кога маратон 13 км имаат ѕид?

Непосредно пред почетокот на трката отиде на 4 на целиот ден сафари затоа што ние го пропушти одбележувањето przedmaratońska. Од самиот почеток, имавме проблем со приемот на пакет организаторите неколку пати го смени датумот и времето на приемот. На крајот, ние започнуваме броеви не однесе во хотел менаџер Повеќе од капка, кои Ви благодарам многу. Избравме хотелот поради идеална локација на 300 метри канцелариски и професии 1,2 километри од почетокот / финишот, кои беа на стадионот. Но, ова не е во нашиот стадион / европски / западна смисла. Во Танзанија, на стадионот нема неблагодарна работа, или подготвени супстрат, Ова спакувани земјата со камења што гори во подножјето. Ова е Африка

Ние ја напушти хотелот и пријатен 27 Ние одиме на чекори отидовме да се започне. Сè уште беше темно. Кои треба да започнат 6.45, по изгрејсонце, откако таа е светлина. За нас најмалку два часа и на крајот, и смртоносна сонцето, кога тој се појавува на небото брзо се зголемува температурата и практично на запад е во својот зенит.
Tłumy gęstniały, и ние би можеле да уживаат во скијање град. Шатори со пиво спонзор опрема, решетки и скари за кои запалија цела коза Шенкс, куп на целата пилешко месо, исто така, за печење. Ова е Африка
Атмосферата беше многу пријателски, видовме многу на бело, сепак, тие преовладуваат "домородци". Таа го имаше дури две или три албино и морам да признаам, тие го прават на Бирминген впечаток. Тоа е тешко да се опише, за мене изгледа како "странци". Еден палец беше отсечен,, бидејќи во Танзанија тие се уште се многу "чудна" третирани.

Почеток одржа навреме, ние трчаше од стадионот на улиците на модел. На пат е краток 10 километри надолу, 21 Тешка км, 10 километри надолу и 2 Тешка км до целта. Еден збор колење. I од 13 км ѕидот и се борев за секој изминат километар, милион пати се обидува да оди надолу по пат. Ова е најлошата и најтешкиот маратон разбира, кој ги надминува, Истрчав, бидејќи јас не.
Ставовите беа неверојатни, Целиот 21 км придружува на нас Килиманџаро, тој ден на планината беше прекрасно видливи, пенливи во сонцето, дури и без облак во подножјето. Ние се стрча на пат меѓу кафе насади, банани, села. Во повеќето беше асфалт, но имаше и делови од тепани земјата и многу нерамен конкавна.
И неколку реченици да се објасни: Ние не истрча со камера, телефон или апарат, па оттука и ние само се слики од официјалниот трка фотографи, и, кои ја грабна неколку.
Премногу ретко се вода поени, она што 4 - 5 км на оваа температура и сонцето во твоето лице, или подобро кажано, на врвот на главата.

Прво 10 км ние дури и се кандидираше, иако првите вода 5 км, а друг на 11 км служи во чаши наместо шишиња направени, тоа за мене 13 км рок е над. Бев дехидрирани, Добив гуска испакнатини и "deliry". видовме, чашите да се прелива вода од шишиња półtoralitrowych "Килиманџаро" и втора точка Мачеј го зеде целиот шише и како што веќе беше работи до крај. Во секоја точка разменуваат шишиња, Пиевме од него и polewaliśmy, без тоа не ќе се кандидира над. Вода недостигаше не само за нас, но, исто така, "домородци", која ја поддржа нашата инвентар.

По првата точка беше, исто така, шеќер во прав во вреќи - изгледаше како дел од кока. Зедов една кеса мудро, Јас се загрижени за состојбата на гелови, или не ја расипам додека патуваат во оваа топлина. Сепак, и покрај екстремните температури гелови тешки совети и спаси кожата. Јас се користат до 4 во текот на целиот маратон. само на 30 км, успеавме да го привлечат вниманието на остатоци од банани и лубеници. Повеќе за начинот на кој ништо не е подготвен за тркачите. Во некои точки, водата беше, исто така, кока кола, Пиев лакомо, дури и по две чаши. И, ја дека ние не беа доволни, секогаш голем дел од шеќер.

Од несреќната марш почна километар тешка. ние го победи 10 km w 50 минути, 21 km w 2 часа. Јас искрено се сакаат да одат надолу на половина, хронична, сепак, ќе продолжат. Направи 30 км пат само неколку пати wypłaszczała и тоа е многу краток делови, цело време, тоа беше тешка и не е толку мал во инчи. За инсајдерите се замисли, наместо на помалку од два километри Лозинка Tąpadła Соботка - 21 км ова е само предизвик. Круг 28 км "истрча надолу" на патот кон плантажите со банани на нерамен терен и фатени со мене понатамошни последици на дехидратација, теле грчеви. Теле болка веќе се појави неколку пати пред да се прелива вода, назад, бидејќи на медицински и ладење спреј може само да сонуваат. Сега грч беше толку силна, дека малку не се префрла, Стоев. Полека Јас се преселив на, наградата 30 км овошје беа споменати. Од 32 км пат јасно се навалува надолу, оживеа, па дури и доби крилја и лежерно темпо круг 10 минути по километар јас дури и може да се кандидира 5.30. Уживаат во долго се разбира, не ми беше дадена, повторно, бидејќи неколку пати моравме да се искачи, каде што тој смирено одеше нагоре по ридот и последните два километра тоа е чиста мазохизам. Тешка, речиси пладне, на публиката да се врати од стадионот, каде што требаше да се притисне помеѓу плаче и весели компанија, ги надмине половина од угоени.

Со Maciek Сплит тркала 10 – 8 километри пред финишот, Тоа беше малку на грбот, но повторно морав да се потпираат на организаторите на вода, само на две точки, Јас повторно ја пропушти. Сепак, не се дојде до крај, а само на влезот на стадионот со можеби некои 100 метри пред портата со натпис истрча Заврши.
И тоа не беше подобро, Добив медал во кесата и грст 500 ml шише со вода. Koniec. Немаше сенка, каде што можете да седат, или легнете. Јас соблече чевлите и скитав гори нозете на земјата, шишиња и други неидентификувани нечистотија и ѓубре. Најдов малку сенка во шаторот бендови на еден од спонзорите и што си сигурен дека јас не "zakosili обувки и погледна за проблемот Maciek. Во меѓувреме, добив неколку предлози брак, Не знам колку кози, како што ми даде. За среќа се појави едвај Maciek 3 минути подоцна.

Јас го пропуштив вода, Го испив многу ретко. Идентификував нема медицински шатор, wepchaliśmy да легнат на тревата до шаторот на некоја организација за болните деца. За среќа, не брка. Лежиме и прекрасно со шеќер во прав, што го зеде мерка на претпазливост 4 километри. Една мала торба за две лица.
не пишувам, кои целосно уживаа во моментот. Најтешкиот дел беше, тоа беше пладне и гори на сонце, сакавме да се чека од топлина од небото, по еден час 13 отидовме во хотелот. Патот беше како засенчени, Јас, сепак, јас престанав со парче картон пакување за пиво и така обвиткан главата. Преден изглед мораше да биде. Туш и уште литри вода пие ни ја постави на нозе. По 16 отидовме од хотелот кон "центарот" за вечера во супермаркет Килиманџаро (и како). Печени во длабоко масло кнедли со месо и нашата ала триаголен крофни и пиво само го врати животот. Сон Килиманџаро Маратон победи како качување до врвот, никогаш повеќе.

Резиме, Се прашував неколку пати дали ние би сакале да се подготват за маратон, Овој резултат е подобро да се. Јас, кои може да “urwałabym” на 10 минути, Мислам дека би порано таа не можеше да. Byłam 39 kobietą na mecie, 6 во категоријата 29, дојде заедно 514 и само луѓе 98 kobiet.
Ова е многу тешко пат, BIEC не запре 21 км тешка е навистина многу тешки, на тоа во оваа топлина. Јас не препорачувам маратон, можеби само сака крајни предизвици. Ова е Африка. Ништо не може да се очекува, Јас не се во бегство, сакате да го јадат сами, купи печено пилешко и помфрит или пиво.

Јас не се споменуваат за луѓето, маратон е маратон и секаде во светот powymieniasz забелешките на проширување, атмосферата беше добра. Сепак, домородците го одржите растојанието и разговор меѓу себе. Зборувавме на пат со само еден, остатокот на маратонот беше разговор меѓу белци.
Ова не е сценско пат, Сепак, таа ме плени, прекрасна и егзотични Килиманџаро е толку голем, тоа е убава курс за да се види и да ги шпионираат Танзанија живот. Тие ме допре повеќето деца, кој имаше весела добро време со секоја автентична прикован петок.

Во Moshi беше запрен на почетокот на движењето, потоа истрча на улица веќе меѓу нормалното вревата, За среќа, автобуси и камиони сообраќај не се работи на пат маратон.
Остатокот од Танзанија искуство ќе се појави во весникот Патувања.

42километри: 04:39:19 во 04:42:44