Safari е најдоброто што може да се случи со вас во Танзанија

Постојат многу паркови, резервати, речиси неограничен избор, сепак, јас препорачувам да се одлучат за најголемиот и најпознатиот: Серенгети i Ngorogoro.За нас почнете почна во Moshi, каде патничко возило биле однесени во Аруша - канцеларија, каде што е изменета на Кабрио и тргнуваме на сафари. Првиот парк на езерото Manyara, која тој беше увертира и беше ни подготвени за она што ќе се случи следно.
Значи возење - во автомобилот помина целото 4 дена, речиси два часа за да Aruschy, повеќе од еден час во паркот и во паркот 6 часа возење, тогаш тоа беше само да се влоши – Мислам повеќе.

тимот: возачот Али, готвач, и ние имаме двајца Бразилци на јапонски потекло, не се замисли подобро ќе.
Во езерото Manyara гледаме стадо wildebeest, зебра, hipopotamy, жирафите, слонови, стадо слонови, која зема бања со песок од нашиот автомобил, мајмуни со сини јадра, Antylopa, павијаните.
Постојат повеќе задоволства, Али изгледа надвор за нас и покажува животни, ние drzemy возбудени гласови на небото, по еден момент на тишина да размислува за она што го гледаме.

Во паркот, да добиеме ручек кутија и се стави настрана во прекрасен природен амбиент.
Ние ќе се топли извори и да се врати да се остане во камповите во близина на паркот. По диспозиција на шатори ние одиме таму за вечера и пуканки. Помири со судбината јадат заграби, по живот ни го спасува но супа и риба и чипс, тоа беше нашата вечера. Она што оваа земја мезе.

Во утринските часови се ко-одлучија две Данците / поплакувачи и да си одат околу кратерот Ngorogoro.


Ние се упатат кон Серенгети, на југ од, тогаш веќе во Серенгети очите ни наштети од очите на хоризонтот на wildebeest и зебрите. Како да се клонирани, неброим износот на. Тие се собираат тука пред Големата Миграција. Ние се вози на савана, јагуарот се исполнат, lwice, биволи и ној трки обичен.

Али не потсети, Серенгети дека по половина година може да се вози уште други начини, па голем е област. Тоа ме восхитува многу променлива пејзаж, sawanna, одеднаш изникнуваат рок формации, И дрвја, автобус. Што моменти очите се бомбардирани со неверојатни ставови и овие животни. Тие се насекаде! I mimo, Знам дека она што тие изгледаат како, Јас ги видов во зоолошката градина е тука во природата, нивната природна средина, Тие изгледаат некако различни, тие се поголеми, прекрасна, страшно!

Во вечерните часови паркирани во камповите подготвени, тоалетите се, Кујната и трпезаријата, без огради - низ саваната. Ние теренот шатори и наложено од страна на Али, дека не постои светлина - мора да има лидери, Вие не може да остави ништо надвор од шаторот бидејќи животните zeżrą, храна останува во автомобилот и ќе мора да одат во полна чизми глуждот, Ние одиме на вечера.

Али, исто така, истакна, дека не треба да се носат работи во црна и сина боја, така што нема да се привлечат цеце муви. Хм, Гледав во нашиот готвач – прескокнување на бојата на кожата – wiadomo, облечен во црна маица. Нема coz, зло Ѓаволот не се?


Во текот на ноќта во кампот тие се ravaging хиена, Тие се напи вода од локви веднаш до нашиот шатор, тогаш тие се тоа кои душкаат и да признаеме, дека сум плашат да одат во тоалет, Јас чекав додека не добие светло.

Во утринските часови ќе се вози на савана да се види изгрејсонцето, Кук е дом шатори. Се наоѓаме лав, само она што го видовме, Окапи, крокодили, Mrbuty.

И додека ние го дофати сите нешта, ние го гледаме во тишина многу мал стадо слонови со теле, кој оди минатото на нашиот болид. Сонцето е сеуште ниско, тоа е магично.

Во попладневните часови се вратиме за ручек, спакуваат снопови а ние - буквално, камп Ngorogoro. На чакал патишта со дупки, лабава камења подготви 90 км / ч. Али се вели дека е на алармирање цело време и да видиме гепард. Ние сме во дворци и внимателно се види најбрзо животно на Земјата. тоа е убава, Тој седи и гледа савана. Тргнавме во поглед врежани во срцето.

Во веќе познат ритам ги распна шаторите и да чекаат со копнеж за вечера, како и обично, многу доцна. Во меѓувреме, дури и во шатори слушаме "тромпет слоновите", Maciek држави, тоа беше некој гледајќи видео на сафари. Со ова на ум, ние заспие.

Ние се добие повторно, така што SCHOD види сонцето веќе кратер. Ние го напушти кампот, кои се ravaging на слонови во текот на ноќта, ние ги види, големи стада. Али објаснува, дека во иднина за вода. Глупава белиот човек трошење на ноќта во Ngorogoro тој смета дека овој филм се прости ...

И тоа ми се чинеше, дека не постои ништо поубаво од Серенгети савана, но она што го гледаме во кратерот е неверојатен во piesiach, да Раџ. Лавовите се шетаат меѓу wildebeest, Бафало во очекување на спорови, нилски коњи пасат трева и ние сме во состојба да ги задоволи петтина од Биг Пет - младите црна носорог.


пејсажи, животните, Тоа е толку убава како во бајка. На bawołach вози бели птици, ибис и кранови крунисан одење по патот, Тоа е исто така голема птица - најголем летање птици, flamingi, чапји и штрковите, дека тука "overwinter".

И на крајот, враќање, патот е долг и исцрпувачки, и се одолговлекува уште повеќе, кога ќе се смени автомобил од Кабрио Али таксист следбеник кутија кутија, а потоа уште една промена во Аруша и модел во вечерните часови се. утро маратон.