4th Angkor Empire Marathon

Miało być magicznie, mistycznie, czy było?

Pobudka o 3.00, raňajky maratónec,,pl,biely chlieb s hrozienkami,,pl,tuk tuk čakanie na schôdzku,,pl,Sťahujeme sa na začiatok,,pl,ale ešte iní,,pl,odvážlivci,,pl,bola tma,,pl,horúco a dusno,,pl,Počas warm-up daždi,,pl,Rovnako ako otvorení olympijských hier,,pl,z pochodňou zapálil sviečku a vzal maratón,,pl,Bežali sme v tme,,pl,pretože cesty bola nesvieti,,pl,Vedeli sme, že cesta,,pl,postupoval oboznámení cesty v blízkosti nášho hotela,,pl,Polícia nám zamával,,pl,Bežali sme do mesta Siem Reap,,pl,lampy zapálil cestu,,pl,Hnutie bolo ako na deň,,pl,ale ulice boli blokované,,pl,aj keď niekedy súčasne sa blysol tuk-tuk alebo autobusom,,pl – biały chleb z rodzynkami, umówiony tuk tuk czeka, ruszamy na start! Nielen, že sme, ale jeszcze innych 460 śmiałków.

Fotografie. Angkor Empire Marathon

Było ciemno, duszno i gorąco. Podczas rozgrzewki spadł deszcz. Niczym otwarcie Igrzysk Olimpijskich, od pochodni zapalono znicz i maraton wystartował. Biegliśmy w ciemnościach, bo droga nie była oświetlona. Znaliśmy trasę, przebiegała znajomą drogą koło naszego hotelu, policjanci nam machali!
Wbiegliśmy do miasta Siem Reap, lampy rozświetlały drogę. Ruch był taki jak w dzień, ale ulice blokowano, choć równolegle przemknął czasem jakiś tuk-tuk czy autobus!
hard bežal,,pl,ťažko dýchať,,pl,to bolo dusno,,pl,Ako už bolo skôr oznámené, že organizátori zalievanie body boli na dvoch kilometroch,,pl,izotonický nápoj odporu,,pl,km na banány,,pl,Snažil som sa, aby voda opijać,,pl,moczyła ústa,,tr,sip a ďalšie,,pl,Po asi 7 km rozišli s Maciek,,pl,od tej chvíle som bežal veľmi,,pl,S miestnym folklórom uplynulo už ma mladý bežec v bežných nohavíc,,pl,hawance tričko s vreckovkou a Boso,,pl,Vyzeralo to, ako by to bol prevezený z reštaurácie,,pl,Rozhodol som sa vstúpiť do závodu,,pl,Ale prečo mal štartové číslo,,pl,Bol vysoko v celkovej klasifikácii,,pl,Dostalo je ľahký,,pl,teplejšie a my sme boli na predmestí,,pl,Angkor nevidel,,pl, ciężko oddychało, było parno. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów punkty nawadniania były co dwa kilometry, woda, izotonik do oporu, čo 5 km do tego banany. Starałam się nie opijać wodą, moczyłam usta, łyk i dalej. Po około 7km rozdzieliliśmy się z Maćkiem, od tego momentu biegłam już sama. Z lokalnego folkloru minął mnie nie młody już biegacz w zwykłych spodniach, koszuli hawance z chustką i BOSO. Wyglądał jak by właśnie wybiegł z restauracji, bo zdecydował się przyłączyć do biegu, tylko dlaczego miał numer startowy? Był wysoko w klasyfikacji generalnej…
Zrobiło się widno, cieplej a my byliśmy na przedmieściach, Angkoru nie było widać.

Nakoniec sme bežali na ceste do areálu,,pl,ako zaliczyliśmy stále slumy a výrazné červené dláždené ulice,,pl,ostroh a to bolo pre nás,,pl,mijanki sú v pohode,,pl,pretože môžete získať predstavu o tom, čo sa deje,,pl,Vymenili sme si informácie s Maciek,,pl,to je na ceste v dobrej nálade,,pl,Pre mňa to bol koniec,,pl,možná stena,,pl,Každopádne som začal spomaľovať a strácať tempo nakoniec išiel k pochodu,,pl,uvedomil som si,,,pl,ostatné bežci okolo mňa sú podobné, a tak zviazaná s medzinárodnou skupinou biegnąco-walking,,pl,V bodoch sme pili vodu,,pl,sme jedli banány,,pl,sme sa rozprávali,,pl,sme šli,,pl,opäť sme bežali,,pl,Spoločne cez hrubé a tenké,,pl,atmosféra,,ro,maratón,,pl, po drodze zaliczyliśmy jeszcze slumsy i charakterystyczną czerwoną utwardzoną ulicę, nawrotka i było za nami 26 km. Byłam 7 kobietą, mijanki są fajne, bo można zorientować się co się dzieje. Wymieniliśmy się z Maćkiem informacjami, cieszyłam się, że jest na trasie w dobrym humorze. Dla mnie to był koniec, może i ściana. W każdym razie zaczęłam zwalniać i tracić tempo w końcu przeszłam do marszu. Zorientowałam się, że koło mnie inni biegacze mają podobnie i tak zawiązała się międzynarodowa grupka biegnąco-chodzących. Na punktach piliśmy wodę, jedliśmy banany, gawędziliśmy, szliśmy, potem znów biegliśmy. Razem w doli i niedoli.

Atmosfera “w maratonie” Bolo to skvelé,,pl,vymieňať poznámky s mnohými bežcov,,pl,sme sa rozprávali o Poľsku,,pl,maratóny,,pl,často komentoval inú farbu mojich topánok,,pl,keď som cítil, nie je najlepší, a ja som bol stále ťažšie pokročiť,,pl,pretože samozrejme nemenoval,,pl,ťažil som z lekárskych bodov,,pl,kde som chłodzili teľa,,pl,Chcel som sa uvoľniť a posledná,,pl,nejako km behu,,pl,v priemere, to prišlo,,pl,kombinovaný sme,,pl,polovičná,,pl,Hovoril som s priateľmi Filipíncov,,pl,Díval som sa a pozrel sa na odovzdávaní chrámy Angkor Wat,,pl,kde bola meta,,pl,Išiel som do lekárskeho stanu,,pl,oni ma chceli dať,,pl,dať mokré uteráky,,pl,ležal niekoľko delikventov pod kvapká,,pl, wymieniałam uwagi z wieloma biegaczami, rozmawialiśmy o Polsce, maratonach, często komentowano różny kolor moich butów. Było wesoło, choć ja czułam się nie najlepiej i coraz trudniej było mi się przesuwać do przodu, bo biegiem tego nie nazwę. Korzystałam z punktów medycznych, gdzie chłodzili mi łydkę. Chciałam się zmobilizować i ostatnie 10 km jakoś przebiec, średnio to wyszło.
Połączyliśmy się z “połówką”, porozmawiałam ze znajomymi Filipińczykami, oglądałam mijane świątynie i wypatrywałam Angkor Wat, gdzie była meta. Dobiegłam, koniec. Byłam 12 kobietą na mecie.
Poszłam do namiotu medycznego, chcieli mnie położyć, dać mokre ręczniki, kilku delikwentów leżało pod kroplówkami. Overil som si, či to nie je Maciek,,pl,teľa naklonenú ku kompresii mrazivé a odišiel na odpočinok na tráve,,pl,Jedlo nebolo na cieľovej čiare,,pl,Už kúzlo exotických maratónov,,pl,pre vodu,,pl,pivo a šťavy libitum,,pl,Čakal som Maciek z môjho uhla ležiace pozorne sleduje beh,,pl,On nakoniec žil,,pl,Išiel som k nemu a spoločne hodovali na tráve,,pl,hodina,,pl,na Bosák,,bg,krok za krokom, išiel do hotela,,pl,ale len marathon cesta,,pl,Po preplatku cestoviny so zeleninou,,pl,čo predstavovalo pre naše jedlo ten deň, na rozdiel od niekoľkých krajce chleba na raňajky,,pl,šli sme spať,,pl,to nás si vzal,,pl,ničoho neľutujem,,pl,Avšak vzdialenosť maratónu na Angkor Empire maratón neodporúčam,,pl, nadstawiłam łydkę do mroźnego kompresu i poszłam odpoczywać na trawie.

Jedzenia na mecie nie było, taki już urok egzotycznych maratonów, za to wody, piwa i soków do woli. Czekałam na Maćka z mojego punktu leżenia bacznie obserwując metę. W końcu się doczekałam, poszłam go powitać i razem ucztowaliśmy na trawie.

Koło godziny 12, na bosaka, noga za nogą poszliśmy do hotelu, trasą maratonu ale tylko 2 km…
Po przepłaconym makaronie z warzywami, który stanowił nasz posiłek tego dnia oprócz kilku kromek chleba na śniadanie, poszliśmy spać, zajęło nam to 16 godzin .

Niczego nie żałuję, jednak dystansu maratonu w Angkor Empire Marathon nie polecam. Rozhodne lepšie zvoliť,,pl,polovičná,,pl,rozhodne krajší cesta,,pl,medzi chrámy,,pl,km je dosť,,pl,vlhkosť a,,pl,Celzia,,pl,Ten deň sme mali šťastie,,pl,Slnko bolo stále skryté za mrakmi,,pl,keby to bolo jasné, ja neviem, ako sme skončili,,pl,Veľmi dobrá organizácia,,pl,body za nič neuniklo,,pl,lekárske body,,pl,udalosť,,pl,masáže všetky veľké a veľmi prístupné,,pl,žiadne fronty,,pl,Niekoľko fanúšikov pozdĺž cesty,,pl,tam bolo veľa detí zo škôl,,pl,museli ísť,,pl,rodina a ďalší bežci,,pl,ktorí už absolvovali obchody,,pl,Avšak, atmosféra bola skvelá,,pl,bežal,,pl,sme dokončili,,pl,k,,en “połówkę”, zdecydowanie ładniejsza trasa, między świątyniami. 21 km wystarczy na 96% wilgotności i 33 stopnie Celsjusza (odczuwalne 40). Tego dnia mieliśmy szczęście, słońce cały czas było schowane za chmurami, gdyby było bezchmurnie nie wiem jak byśmy skończyli. Organizacja bardzo dobra, na punktach niczego nie brakowało, punkty medyczne, zaplecze, masaże wszystko super i bardzo dostępne, bez kolejek. Kibiców po drodze mało, dużo było dzieci ze szkół – Ja, że musiały iść, rodziny i inni biegacze, którzy już ukończyli zawody. Mimo to atmosfera była świetna. Boli sme, pobiegliśmy, ukończyliśmy.

42k: 04:21:39.8 (82 otvorené i 12 kobieta) v 04:57:59.5