Адријано, Бруно на Марчело Cavalieri Дукати

Како луди е луд, автомобили дојде за мотоцикли, се разбира – брзо и црвена, како што му доликува на Италија.

Приказната е, како и обично, искривени, а ако не на Втората светска војна не беше на мотоцикли.

Пред браќата војна фасциниран од пронаоѓањето на Маркони произведени радио, Камера, Фото апарати, па дури и жилет.

По војната, луѓето не треба толку “луксузни” предмети, но брзо превозни средства. Браќа произведува мотор “кутре”, кои може да бидат монтирани на велосипедот рамка.

Следна отиде брзо, Моторцикли, евиденција,

слава!

На почетокот на мотоцикли беа сребрени и тие сите сакаа да имаат “За среќа, на коњ” но знакот доби Енцо.

Почнувајќи од професионални, меѓународен конкурс да дојде до промена на бојата на линијата со канон – Италија – црвена веќе.

Ексцентрик 70-тите години, тениско топче исполнет со навлажнета сунѓер и релаксација Дукати – unpainted, кој дозволи возачите се разбере колку гориво е во Баку.

А остатокот е брзо и уште побрзо

и не постои вентил пружини само измислена од страна на инженерите на Дукати механизам. Посета на музејот е многу убаво, само водич наметне остри темпо, како за натпревари GP, има малку време да уживаат во машини.

Фабриката простори снимање. Сè изгледа многу уредно и професионални, тоа може со Ауди со германски таблички што се пополни неколку паркирање? Мотоцикли се произведени да нарачате и некако сите, што сме го виделе на линии веќе се продадени. 90% потекнува од Италија, дневно производство е 120 во зимската сезона и 250 мотоцикли во лето. Фабриката има, исто така, Panigale Superleggera… еден од 500 единици произведени.

Во моментов се произведуваат, повеќето се допадна Diavel

Јас ќе им препорачаат на музејот и фабриката патувања – брзо и професионално – незаборавно искуство дури и за оние, кои не сакаат мотоцикли.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.